Obiekty sakralne rządzą się swoimi prawami. Tutaj samo działanie techniczne nie wystarczy, ponieważ dochodzi jeszcze odpowiednie zabezpieczenie form zabytkowych i narażonych na zniszczenie w czasie prac. Renowacja posadzek w obiektach sakralnych to temat dobrze znany nie tylko przez wykwalifikowane firmy remontowe, ale przede wszystkim przez konserwatorów zabytków. W jaki sposób wygląda ich współpraca? Czy konserwator zabytków ma prawo zadecydować, jakimi metodami trzeba pracować, by obiekt sakralny był jak najmniej narażony na błędy i nieszczęśliwe wypadki, które w takich sytuacjach mają prawo się zdarzyć? Jak najlepiej zabezpieczyć posadzki kaplic i kościołów, by użytkownicy cieszyli się nimi, nie zważając uwagi na upływ czasu?
Renowacja posadzek przemysłowych i kościelnych – co je łączy?
W obu przypadkach zauważyć możemy, że z obiektów przemysłowych i kościelnych korzysta regularnie spora grupa ludzi. To wszystko odbija się na kondycji technicznej i wizualnej powierzchni podłogowej. O ile mycie posadzki typowo przemysłowej może się odbyć przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń myjących w formie pojazdów przeznaczonych do poruszania się w specyficznym środowisku handlowo – usługowym, o tyle doczyszczanie posadzki kościelnej to zadanie wymagające większej pieczołowitości i dbałości o detale. Do trudno dostępnych miejsc, choćby pomiędzy ławkami i strefie przy ołtarzach pojazdy czyszczące nie dotrą już z taką łatwością. Konieczne zatem staje się wykorzystanie innych, nieco bardziej analogowych rozwiązań. Specjaliści z grupy klimat.kalisz.pl do czyszczenia nietypowych powierzchni polecają specyficzne myjki ciśnieniowe. W miejscach takich jak kościoły, kapliczki i wszelkie inne miejsca kultu poradzą sobie znakomicie.
Renowacja posadzki kamiennej – odpowiednio dobrana ochrona
W wielu kościołach zauważymy nie tylko posadzki z efektownie zaprojektowanych kafli i płyt. Do tej pory przetrwały także posadzki kamienne, nierzadko pamiętające czasy sprzed kilku stuleci. Materiał ten wymaga specjalistycznej ochrony, zwłaszcza, że natura często daje o sobie znać – regularnie pojawiają się ukruszenia, dochodzą do tego ślady wilgoci, narastającego mchu, chwastów i porostów. Na to wszystko znajdzie się rozwiązanie. Pojawiająca się w okolicach posadzek kamiennych lub betonowych roślinność w postaci mchu czy glonów można łatwo usunąć ręcznymi szorowarkami. Jeśli obszar w kościele lub kaplicy jest na tyle rozległy – fachowiec może zastosować także szorowarki samojedne. Przez nawy boczne mogą się nie przecisnąć, ale przez nawę główną – jak najbardziej.
Renowacja posadzek kamiennych – wymiana brakujących elementów
Remontując podłogi w obiektach sakralnych, trzeba pamiętać o energii i randze danego miejsca. Jeśli stoimy przed zadaniem uzupełnienia wybrakowanego kamienia w jasno określonym miejscu, musimy zadbać o to, by materią jak najbardziej przypominał struktury i kształty zastosowane na całym obszarze podłogi. Czasami jest to na tyle trudne zadanie, że do działań musi wkroczyć konserwator. Sugeruje, porównuje i doradza, dzięki czemu po remoncie nie widać w barwach poddanej renowacji posadzki większych różnic.