Aktualnie przeglądasz:
Renowacja posadzek pod pomnikami miejskimi - jak przeprowadzić ją sprawnie i szybko?


Renowacja posadzek pod pomnikami miejskimi - jak przeprowadzić ją sprawnie i szybko?

Krajobrazy polskich miast przepełnione są pomnikami ku czci ważnych postaci i faktów historycznych. Szczególnie widać to w dużych metropoliach, naznaczonych bogatą przeszłością i działaniami licznych patronów lokalnych. Z biegiem lat pomniki zaczynają się zapadać przez pogarszającą się kondycję posadzek, zwłaszcza jeśli stoją na terenach wilgotnych. Jak renowacja posadzki pod pomnikiem powinna zostać wykonana, by na powrót przywrócić zabytkowej rzeźbie nobliwy i zachwycający wygląd? Jakie surowce wykorzystać do tworzenia posadzki?

Naprawa posadzek betonowych lub kamiennych

Poczynając od najważniejszego, trzeba w bezpieczny sposób przetransportować pomnik w tymczasowe miejsce. Niektóre, bardziej nowoczesne formy, można bez problemu zdemontować na miejscu. Większość pomników z czasu PRL – u ma niestety formę zwartą i jedynym rozwiązaniem będzie współpraca z wykwalifikowaną firmą, która za pomocą dźwigów oraz pojazdów terenowych, przeznaczonych do transportu masywnych elementów i materiałów, będzie mogła usunąć tymczasowo pomnik z miejsca dotychczasowego egzystowania. Często po zdjęciu pomnika i usunięciu postumentu nad posadzką okazuje się, że pod wpływem wilgoci znaczna jej część nadmiernie skruszała i straciła swoją stabilność. Względnie dobrą kondycję techniczną mogą mieć jedynie elementy posadzki, które znajdowały się od zewnętrznej, widocznej strony, ale nie jest to regułą. Jeśli chcemy nałożyć zupełnie nowy beton na planowaną posadzkę, starą warstwę musimy usunąć do końca, bez żadnych pozostałości. Do nadania właściwego kształtu nowej posadzce betonowej przydadzą nam się ręczne narzędzia murarskie, poziomica oraz specjalne zestawy mineralne do tworzenia wylewki betonowej. 

Renowacja posadzek kamiennych – więcej zachodu, lepszy efekt

Jeśli jest taka możliwość, z pewnością warto zamienić stare i kruszejące w znacznym stopniu posadzki betonowe na odpowiedniki wykonane z kamienia. Chyba nikogo nie trzeba zapewniać o estetycznej różnicy między tymi dwoma rozwiązaniami? Prace zaczynamy od skucia pozostałych warstw betonu. Jeśli wcześniej został stworzony fundament pod zalewkę, możemy go zostawić – chyba, że chcemy stworzyć posadzkę o innym kształcie, np. zamiast kwadratowej – okrągłą. Stary fundament można usunąć i zaprojektować od nowa cały obszar posadzki, może mieć kompozycję koła lub dowolną inną. Renowacja posadzki kamiennej świetnie przebiega przy użyciu kamienia polnego. Jest on tani, a do tego niezwykle efektowny. Krawędzie posadzki przygotować możemy z jego specjalnie wyszlifowanych boków. Firma klimat.kalisz.pl ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Dla zmniejszenia wilgotności gleby przyda się zastosowanie żwiru w formie drenażu nadmiaru wody w ziemi. Układanie kamieni warto przeprowadzać po wcześniejszych próbach komponowania poszczególnych elementów różnej wielkości. Dobra zaprawa mineralna lub epoksydowa scali wzorowo cały projekt. Grupa fachowców klimat.kalisz.pl przy końcu prac proponuje jeszcze przeprowadzenie delikatnego szlifowania powierzchni kamiennej, by posadzka nabrała specyficznej gładkości.

Zrealizowaliśmy ponad 5000 usług

Centrum Kultury i Sztuki
Kramp
Raben
Społem
Zetor
AWF Poznań
Exalus
Portos
Adeon
Antczak
Aquapark Jarocin
Auto Centrum List
Big Star
Ciepło Kaliskie
Energa
Mercedes Garcarek
Miasto Kalisz
Malesa
Paula
Schronisko w Kaliszu
Grupa Tabak
Sanktuarium s. Józefa